3D obrázky s minerály

Příroda - nejdokonalejší inspirace

Máme je rádi, je nás s nimi dobře. Tisíce forem a druhů od mohutných skalisek po malé oblázky či vybroušené drahokami, to vše jsou kameny. Minerál je ušlechtilá forma kamene. Minerály jsou prostě hezčí než obyčejné kameny. Kde končí obyčejný kámen a začíná minerál? Odpovědí je chemické složení, které je hlavním činitelem té nádhery spolu s časem, přičemž čas zde hraje významnou roli. Je zapotřebí milionu let, aby vznikla ta nádhera, kterou pak obdivujeme.

Krása i léčivé účinky kamenů jsou známy od nepaměti. Lidé se jimi zdobili, používali je jako nástroje, stavební materiál a využívali v léčitelství. Tento článek tedy není ničím objevný, je připomenutím, jakou roli mohou sehrát v našich životech kameny i minerály, jak působí na naše tělo i duši. Nemám přiliš v oblibě rozdělení na živou a neživou přírodu, protože mám za to, že vše je živé. Což je krásně demonstrováno právě na kamenech. Zkoušeli jste někdy mluvit s kameny? Někteří jistě ano. Krásně o těchto „rozhovorech“ hovoří například Jaroslav Dušek. Kámen nemá vlastní hlas, on k nám hovoří skrze nás. A jak s námi hovoří Bůh? No přeci také tak. Odpovědí na naše otázky se nám dostává z roviny našeho podvědomí, tam dokáží „neživé“ organismy navázat spojení s námi. To naše duše hovoří s Bohem i s kameny.

Již nějaký čas pracuji s minerály. Stalo se tak, jak to v životě bývá „náhodou“, tedy řízením osudu. Kameny jsem milovala od mládí, nevynechala jsem žádnou možnost jet do hor, či do lokalit známých výskytem minerálů, navštěvovala jsem výstavy a burzy. Odevšud jsem vozila kameny. Chtěla jsem být zlatnicí, kde bych jistě už v mládí přišla do kontaktu s drahými kameny, ale nestalo se tak a šla jsem jinými cestami. Cestu ke kamenům jsem našla o mnoho let později, nebo si našly kameny mě? Koupili jsme dům v tradiční lokalitě výskytu jaspisů a ametystů. Toto jsem však při koupi domu nijak nezohledňovala, vlastně jsem to ani nevěděla. Až po několika letech života v této oblasti, kdy jsem navázala kontakty se sousedy, jeden ze starousedlíků se zmínil, že když maluji ty obrázky s minerály, které si kupuji na burzách, proč si nenajdu své vlastní, když jsou tady všude kolem? A tak mi ukázal zdejší lokality, postupně jsem začala pronikat do tajů hledání minerálů, až se z této aktivity stal můj velký koníček. Výsledkem jsou obrázky, do kterých vkládám tyto krásné kousky naší přírody a korunovací této činnosti je získání certifikátu regionálního produktu na moji kolekci obrázků „Krušnohorský minerál v pastelech.“ Proto vím, jak kameny hovoří a jak ovlivňují stav naší duše i těla. Pojďme si tedy o tom popovídat.

Při hledání kamenů je to podobné jako při mnoha jiných činnostech, kdy je třeba víc než rozumovou složku zapojit intuici. Zdá se to zprvu nelogické, ale funguje to. Kameny zásadně hledám jen na povrchu, tedy ty, které se již sami rozhodly vydat se na cestu k člověku. Nikdy nekopu a neznásilňuji tak přírodu. Odměnou je skutečnost, že kameny na mě „čekají“. Čekají na lesní cestě, v remízku, na poli, na louce nebo v potoce. Jde o to procházet se krajinou s vnitřním nastavením, které je naladěné právě na tuto vlnu, vlnovou délku kamenů. To je jejich jazyk. Mám vyzkoušené, že když moc chci něco najít, zapojím příliš rozum a pozornost se točí na plné obrátky, ego se domáhá výsledku, nedaří se tak, jako když s lehkostí pouze procházím. Kameny bývají obvykle zaprášené a někdy i velmi špinavé, přesto je jejich krása již patrná. Když takový kámen vezmu do ruky cítím jeho energii, vnímám co nabízí. Těší mě nacítit se na vibrace, které má. Nejsem geolog, a tak nevím mnoho o tom, jak vznikal, ale vím, že proces jeho vzniku byl dlouhý a tak má mnohem více zkušeností než já. Moudrost věků je možná nadnesený termín, ale dere se mi do úst. Podobně nás fascinují staré stromy, tam vnímáme ještě intenzivněji jejich „moudrost“, vždyť oni byli u toho když...... Kameny jsou tady ještě mnohem déle.

Pojďme k jejich terapeutickým účinkům. Většina z nás zná ten pocit, kdy si vezmeme do ruky oblázek, nebo opracovaný hladný valounek nějakého minerálu a je nám velmi příjemné jej mnout v dlani. O kus dál jsou rituály spojené s přikládáním kamenů na tělo. Například každá čakra má „svůj“ ideální minerál, masáž lávovými kameny, chůze bosíma nohama po kamenech, toto je jen pár příkladů přímého spojení našeho těla s kameny a to ještě nemohu pominout kameny jako šperky, to je myslím nejintenzivnější kontakt, mít kámen na těle vlastně pořád. Činíme tak proto, protože je nám s nimi příjemně. Jak svojí estetickou, tak vnitřní uzemňující silou (cítíme, že pocházejí ze země a dělá nám to dobře) v nás navozují dobré pocity. Také jejich tvrdost je nám sympatická, máme rádi pevné a stálé, vzbuzuje to v nás pocit klidu a jistoty. Vibrace kamenů jsou různé. Víme, že kameny umí pracovat s energií, umí ji na sebe vázat i ji vyzařovat. V případě, že je využíváme k čistění prostoru je třeba čistit i samotné kameny (např. solné roztoky) a nabíjet je ve slunečním či měsíčním svitu. I na těchto procesech je zjevné, že jsou „živé“. Chováme-li se k nim s respektem a úctou, kameny to ocení a vrátí nám naši péči. Péče o kameny je taková malá alchymie, která se však velmi vyplatí. Je to jako se vším, čemu věnujeme pozornost, to v našich životech vzkvétá.

Moje zkušenost s kameny, které čerstvě opustily zemi je v určitém ohledu jiná, než když si koupíme již opracovaný minerál. Krom již zmíněho procesu hledání, kdy je nutné se naladit, stojí za pozornost zmínit terapeutický účinek samotného pobytu v přírodě. Jde vlastně o určitý druh meditace, protože spojení zaměřené pozornosti na přítomný okamžik, spolu s mentálním nastavením na hladinu alfa a k tomu pohyb ve volné přírodě je velkým bonusem této aktivity. Kámen, který vezmu do ruky, protože již zaujal moji pozornost je výzva, nese v sobě potenciál překvapení a radosti. Až časem jsem se naučila, jaké musí vykazovat povrchové znaky, aby to překvapení ve formě důzy nebo krásného řezu nastalo. Tato znalost chce svůj čas. Vnímat prvotní syrovost kamenů a posléze odhalit zákonitosti a formy, kterými svoji krásu maskují. Je to tedy i o trpělivosti a pokoře. Jako koníček mohu tedy vřele doporučit.

Země je pevným stabilním elementem, a tak vše co z ní pochází má podobné vlastnosti. Kameny či minerály spolu s ušlechtilými kovy jsou bohatstvím země, ukrytými po miliony let v útrobách naší krásné planety. Nespočet forem, které na sebe berou je stejně jako u všeho ostatního ve vesmíru fascinující. Až se budete někdy cítit unaveni, nebo si budete jen chtít udělat zajímavou procházku, zaměřte svoji pozornost v přírodě na kameny. Když potkáte velký kámen lehněte si na něj. Vnímejte jeho energii, zkuste se s ním sladit, nacítit co vám sděluje. Uvolněte se a můžete si i položit otázky které vám již delší čas zaměstnávají mysl. Možná právě kámen vám pomůže najít odpověď. Nebo zajděte do obchodu s minerály a vyberte si ten, který vám nejlépe sedne do dlaně. I ten vám poskytne příjemné pocity když ho budete třímat v dlani nebo používat při meditacích či přikládat na místa na svém těle. Dovolme kamenům, aby nám ukázaly co umí a vnímejme jejich potenciál, ať už je to pouhá vizuelní krása nebo dotek a síla jejich energie. Ten pravý kámen či minerál si vás určitě najde pokud mu dáte příležitost.